Przejdź do treści

(Bez)płatne materiały online do nauki programowania

Kilka lat temu, gdy zaczynałam przygodę z programowaniem, nie wiedziałam gdzie szukać materiałów. Ba! Nie spodziewałam się, że jest ich tak dużo. A pojawia się coraz więcej miejsc do nauki programowania – nowe kanały na Youtube, blogi, kursy, z których możesz wynieść cenną wiedzę – i to w dodatku za darmo.

Wolisz czytać, oglądać czy słuchać? Dopasuj formę nauki tak, aby pasowała właśnie Tobie.

1. Kursy, tutoriale – zbuduj bazę wiedzy

Grunt to dobry fundament, ale aby go zbudować potrzebujemy solidnej dawki wiedzy. Gdzie ją znaleźć? Studia, książki…, ale nie tylko! Internet to kopalnia wiedzy – kursy, tutoriale, blogi – znajdziesz tam masę ciekawych materiałów.

Płatne Kursy

  • Eduweb – polska platforma zawierająca kursy video i szkolenia głównie z zakresu programowania i grafiki. Możesz wykupić dostęp do pojedynczego kursu lub miesięczny abonament, który pozwoli Ci na korzystanie z wszystkich zasobów platformy,
  • Strefa kursów – polska platforma, na której znajdziesz ciekawe kursy programistyczne, które dodatkowo są pogrupowane w ścieżki kariery takie jak Python Developer czy Web Designer,
  • Udemy – zagraniczna platforma, gdzie większość kursów jest po angielsku, ale znajdziesz też polskie materiały (Kurs Python dla początkujących Rafała Mobilo). Kursy w cenach (zawsze promocyjnych) ok. 35-60 zł. 

Bezpłatne materiały w serwisie Youtube

Youtube jest pełen bezpłatnych kursów, które przeprowadzą Cię krok po kroku w nauce danej technologii. Pojawia się coraz więcej programistycznych treści w języku polskim. Szczególnie na początku nauki programowania kursy po angielsku mogą być zbyt trudne do przebrnięcia przez barierę języka, koniecznie w takiej sytuacji sprawdź polskie materiały (ale pamiętaj, angielski jest kolejnym językiem, który warto opanować programując ;))

  • The Net Ninja – kursy w języku angielskim m.in Python, JavaScript, HTML & CSS,
  • Jak nauczyć się programowania – polski kanał, podstawy Pythona, Javascriptu, Javy, rady dla początkujących,
  • Artur Chmaro – polski kanał, podstawy ReactJS, GraphQL,
  • overment – polski kanał, kurs Javascript, NodeJS, GraphQL, Git.

2. Sprawdź aplikacje do nauki programowania

A może forma grywalizacji motywuje Cię do działania? Albo pomoc mentorów? Pojawia się coraz więcej aplikacji internetowych i mobilnych, dzięki którym możesz poszerzać swoją wiedzę. Z nimi nauka programowania może być jeszcze ciekawsza!

CodeWars

CodeWarsto darmowa aplikacja, która zapewni Ci wyzwania programistyczne w wybranym przez Ciebie języku (możesz wybrać aż spośród 29 języków!). Znajdziesz tam zadania o różnym stopniu trudności. Wybierasz dowolne zadanie, na podstawie podanej specyfikacji piszesz kod tak, aby spełnić jej wymagania i przejść wszystkie testy. Za każde ukończone zadanie otrzymujesz punkty 🏆

Moim zdaniem jest to świetne rozwiązanie do treningu programistycznych umiejętności czy też szlifowania tworzenia kodu w nowo poznanym języku. 

Zdecydowanie warte uwagi! 👍

SoloLearn

SoloLearnto darmowa aplikacja pozwalająca na naukę programowania zarówno w przeglądarce, jak i  prosto z Twojego telefonu, nieważne gdzie właśnie jesteś. 

Dostępne są kursy m.in. Python i JavaScript. Lekcje składają się z teorii i krótkiego testu, sprawdzającego zrozumienie danego zagadnienia. Po lekcji następuje część praktyczna, czyli wykonanie zadania w oparciu o teorię. Pod koniec każdej sekcji kursu proponowane jest utworzenie projektu na podstawie zdobytej wiedzy. 

Dodatkowo aplikacja pozwala na element grywalizacji – wyzwanie innych użytkowników na pojedynek technologiczny

SoloLearn - kurs Pythona

Exercism

Exercism to w 100% darmowa platforma, oparta o wkład wolontariuszy – mentorów, którzy sprawdzają zadania i dzielą się swoimi wskazówkami.

Ćwiczenia pozwalają rozwijać programistyczne umiejętności i kształtować dobre nawyki w pisaniu kodu w danym języku (mentoring). Dostępnych jest ponad 50 ścieżek nauki.

Nie jest to jednak miejsce dla początkujących programistów. W przeciwieństwie do wyżej podanych aplikacji, gdzie kod tworzony jest bezpośrednio w aplikacji, w Exercism kod tworzymy na swoim komputerze i używamy gita.

Wybierając daną ścieżkę, masz do wyboru dwie opcje: Mentored Mode i Practice Mode.

Exercism - wybór ścieżki
Exercism – wybór ścieżki

3. Spędzasz dużo czasu na Instagramie?

Połącz przyjemne z pożytecznym, wielu programistów prowadzi swoje konta właśnie na Instagramie, gdzie dodają posty/story w tematyce programowania. Może warto obserwować osoby, które mogą Cię inspirować i przy okazji scrollowania czy oglądania story zdobyć jakąś nową wiedzę?

4. Poznaj inne osoby, które uczą się programowania

Spytasz pewnie, jak do nich dotrzeć, jeśli nie masz ich wśród najbliższych znajomych. Odpowiedzią są grupy na Facebooku. 

Grupa – Programuj, dziewczyno!

Programuj, dziewczyno! to grupa stworzona przez Joannę Otmianowską z bloga Wake up and Code (21 tys. członków! 😯), skupia głównie dziewczyny, które dopiero chcą zacząć/zaczęły naukę programowania, ale także doświadczone osoby, które z chęcią odpowiadają w komentarzach na pytania pozostałych członków grupy. 

Znajdziesz też tam zakładkę “Mentoring”, w której umieszczone są oferty wsparcia z różnych technologii. Koniecznie sprawdź tę sekcję, jeśli dołączysz do grupy (a w razie pytań dotyczących Pythona, zapraszamy do nas 😉). 

Grupa – Programowanie wsparcie na starcie

Programowanie – wparcie na starcie, jak sama nazwa wskazuje, jest grupą wspierającą zmagania szczególnie na początku nauki programowania. Szukasz inspiracji, motywacji, a może kompana do wspólnego projektu? Zajrzyj do tej grupy, jest w niej aż 31 tys. osób.

Grupa – Junior pyta

Grupa Junior pyta stworzona przez Daniela Rozieckiego, programistę z wieloletnim doświadczeniem, która pomaga juniorom znaleźć swoją drogę w IT. Znajdziesz tam wiele wskazówek od mentorów grupy. 

Grupa – Pogromcy Kodu

Pogromcy Kodu to grupa naszych czytelników, do której Cię serdecznie zapraszamy. Grupa dopiero się kształtuje, dołączając do niej, na pewno nie ominą Cię żadne nowe artykuły 😊

A Ty, na jakim etapie nauki programowania jesteś? Dopiero zaczynasz, a może za Tobą już parę lat doświadczenia?

Skąd czerpiesz wiedzę, może polecisz nam coś ciekawego?

5 3 votes
Article Rating
guest
5 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Joachim
Joachim
2 lat temu

Bardzo ciekawy artykuł, na pewno będę do niego wracać jak już się będę przebranżawiać XD dzięki!

Julita Gawełko
Julita Gawełko
2 lat temu
Reply to  Joachim

Dzięki 🙂

iga
iga
2 lat temu

Moim zdaniem brakuje w tym zestawieniu Rity Flynerd, która robi świetną robotę – darmowe warsztaty, merytorycznego bloga z kursem pythona i jej grupy Python:nauka

Adi
Adi
1 rok temu

Ze swojej strony dorzuciłbym jeszcze kursy i szkolenia na https://eventis.pl, bo mają ich naprawdę dużo, oczywiście nie tylko z programowania czy dla iT.