Przejdź do treści

Aplikacja mLUMEN – połączenie biblioteki i wyszukiwarki internetowej (wpis sponsorowany)


Ten artykuł powstał w ramach współpracy z Biblioteką Narodową.


Dziś mam dla Was krótki wpis nie do końca związany z programowaniem, ale też nie tak bardzo od niego odbiegający 😉.

Już 22 października 2022 roku “zadebiutuje” nowa aplikacja Biblioteki Narodowej – mLUMEN (dostępna pod adresem mlumen.bn.org.pl).

Czym jest mLUMEN?

Aplikacja ma być dostępna zarówno w przeglądarce, jak też do pobrania na urządzenia mobilne ze sklepów Google Play i App Store, a jej strona główna prezentuje się tak, jak na poniższym screenie.

Jej głównym celem jest wyszukiwanie tekstów kultury związanych z konkretnymi zagadnieniami. Aplikacja zbiera informacje na temat dzieł, blogów i danych publicznych z wielu źródeł (takich jak polskie biblioteki, czy różne treści dostępne w Internecie). Można więc znaleźć w niej książki dotyczące dowonych zagadnień, takich jak: ekonomia czy polityka, dzieła napisane przez Stanisława Lema, Harlana Cobena lub jakiegokolwiek innego autora, a także opublikowane w sieci artykuły związane np. z… Pythonem! (P.S. Z wiarygodnych źródeł wiem, że pythonowcy też mieli swój udział w tworzeniu tej aplikacji ;))

Oczywiście te dość ogólnie kategorie nie są jedynymi kryteriami wyboru, bo wykorzystująca sztuczną inteligencję aplikacja mLUMEN pozwala zawęzić wyniki wyszukiwania do dużo bardziej specyficznych haseł, takich jak np. programowanie obiektowe, bitwa pod Grunwaldem, Pokojowa Nagroda Nobla, makroekonomia i wiele, wiele innych.

Co ciekawe, wyszukiwać można nie tylko po tytułach, czy tematach, ale też autorach, instytucjach, imprezach oraz innych typach deskryptorów zebranych w bazie Biblioteki Narodowej.

Korzystanie z podstawowych funkcjonalności aplikacji nie wymaga zalogowania i jest dostępne dla wszystkich. Jednak po założeniu konta użytkownicy otrzymują dodatkowe możliwości, takie jak zapisywanie ulubionych tematów, czy tworzenie list “Do przeczytania”.

Mój feedback?

Jak dokładnie prezentuje się “flow” tej aplikacji? Jakie korzyści może przynieść przeciętnemu Kowalskiemu i czy warto z niej korzystać?

Odpowiedzi na te pytania poznacie już za chwilę, gdy skończę testować wersję testową i podzielę się moimi spostrzeżeniami na jej temat!

Trzymajcie się ciepło i stay tuned 😊!

0 0 votes
Article Rating
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments